PRP Tedavisi Bursa

PRP tedavisi Bursa işleminde hastanın kendinden alınan kanın trombosit açısından zengin olan kısmı elde edilerek belirli bir işlemden geçirilir ve tekrar hastanın kendi vücuduna enjekte edilir. Bu uygulama birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılabileceği gibi günümüzde estetik amaçlı da yoğun olarak tercih edilmektedir. PRP tedavisi saç dökülmesi ve cilt gençleştirme gibi birçok konuda uygulanabilecek bir estetik uygulamadır.

Hastadan kan alındıktan sonra platelet açısından zenginleştirilmiş bir plazma haline getirilir ve tekrar hastaya enjektte edilir. Plazma kanın pıhtılaşmasını sağlayan ve platelet isimli özel hücreler ve proteinler barındıran kan bileşenleri olarak nitelendirilebilir. Plazma içinde hücrelerin büyümesini destekleyen birçok protein de vardır.

PRP özellikle yaşlanma etkisiyle ciltte oluşan hasarların ortadan kalkmasında etkilidir.  Zarar gören dokulara enjekte edilen PRP vücutta sağlıklı hücrelerin büyümesini sağlar. Böylece hedeflenen bölgede yer çekimi ve yaşlanmaya bağlı etkiler ortadan kaldırılabilir.

PRP tedavisi Bursa şehrinde Dr. Mehmet Mustafa Ertürk tarafından kliniğimizde gerçekleştirilmektedir. Randevu oluşturmak veya bilgi almak için hemen kliniğimizi arayabilirsiniz.

PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bursa PRP tedavisi toplamda 30-40 dakika kadar süren bir prosedürdür. Hastanın kanı bir vücuttan alınır ve steril bir tüpte toplanır. Daha sonra trombosit açısından zengin plazma santrifüj işlemi ile kanın diğer bileşenlerinden ayrılır. Trombositlerin işlevi vücutta hasarlı olan dokuları onarabilmek adına büyüme faktörlerini harekete geçirmektir.

Trombositler tarafından salgılanan büyüme faktörleri vücutta kolajen üretimini destekler. Bu sayede doku iyileşmesi uyarılarak hedeflenen bölgede canlı ve parlak bir görünüm elde edilebilir. PRP enjeksiyonu için farklı yöntemler kullanılabilir. Saç dökülmesi için kafa derisine enjeksiyon yapılırken lokal anestezi eşliğinde yapılması önerilebilir.  Bu işlem genel olarak enjeksiyon sebepli ağrıların ortadan kaldırılması adına anestezi ile yapılır.

PRP Neden Estetik Amaçlı Uygulanır?

PRP tedavisi sonrası vücutta iyileşmeyi hızlandırıcı ve iltihaplanmayı azaltıcı etki olduğu biliniyor. Bu yüzden birçok rahatsızlığın tedavisinde uygulanabiliyor. Estetik amaçlı olarak da saç dökülmesi ev cilt gençleştirme gibi uygulamalarda tercih edilir.

PRP uygulanan saçlı deride saç telleri daha güçlü hale gelir ve daha çok büyür. Ayrıca uygulandığı alanda ciltte kırışıklıklar giderilir ve daha genç bir görünüm kazanılabilir.  Bu tedavide kişinin kendi kanından uygulanan madde uygulandığı için çok ciddi bir yan etkisi de olmayacaktır.

PRP estetik amaçlı olarak tek başına kullanılabileceği gibi farklı yöntemlerle kombine edilerek de kullanılabilir.

PRP tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizi her zaman ziyaret edebilirsiniz.

Estetik Amaçlı PRP Kullanım Alanları Nelerdir?

PRP tedavisi  tendon yaralanmaları,  kireçlenme gibi durumlarda kullanılan bir tedavi olarak görülse de son yıllarda estetik amaçlı olarak da yoğun olarak tercih ediliyor. Estetik amaçlı PRP enjeksiyonu şu durumlarda kullanılır;

  • Saç Dökülmesi Tedavisi: Saç dökülmesi sorunu olanlarda saçın büyümesini teşvik etme ve saç dökülme şikayetlerini engellemek adına saçlı deriye PRP uygulaması enjekte edilebilir. Özellikle erkek tipi dökülmelerde PRP enjeksiyonunun çok etkili bir tedavi olduğu biliniyor. Erkeklerde ortaya çıkan genetik kökenli saç dökülmesi şikayetlerinde PRP uygulaması saç mezoterapisi ile kombin  edilerek çok etkili sonuçlar alınabilir.
  • Cilt Gençleştirme: Yer çekimi etkisi ve yaş ilerlemesine bağlı olarak ciltte yaşlanma belirtileri hızla ortaya çıkmaya başlar. Ciltte ortaya çıkan yaşlanma belirtilerini gidermede PRP enjeksiyonu çok etkili bir yöntemdir. Bu uygulama sonrasında cildin elastikiyeti artar ve ciltte kırışıklıkların azalmaya başladığı gözlenebilir.
  • Yara İzi ve Leke Tedavisi: Çeşitli nedenlere bağlı olarak ciltte yara izi ve leke görülebilir. Yara izi ve leke tedavisi için de PRP son yıllarda çok tercih edilen bir yöntemdir.   Ayrıca sivilce şikayetlerinde de etkili sonuçlar verdiği için önerilen bir uygulamadır.

PRP Tedavisi Yan Etkileri Nelerdir?

Bursa PRP tedavisi uygulamalarında bazı yan etkiler söz konusu olabilir. PRP içeriğinin direkt vücutta alınan maddeler olması sebebiyle alerjik bir yan etki oluşturmayacağı bilinmelidir.  Uygulama yapılan bölgenin hijyenine dikkat edilmediğinde enjeksiyon şikayetleri olabilir.  Ayrıca işlem sonrası enjeksiyon olan bölgede kızarıklık ve morarma gibi şikayetler de olabilir. Bu şikayetler çok kısa bir süre sonra geçecektir.

Profesyonel bir uzman tarafından uygulandığında PRP tedavisi yan etkileri yok denecek kadar az olacaktır.

PRP Tedavisi Etkisi Ne Zaman Görülür?

PRP tedavisi sonrası iyileşme süreci de önemlidir. Hastalar uygulamadan hemen sonra günlük hayatına dönebilir. Uygulama sonrasında PRP enjeksiyonu etkileri hemen ortaya çıkmaz.  Uygulama sonrası öncelikle büyüme faktörlerinin aktif hale gelmesi gerekiyor. Uygulamadan sonra birkaç hafta içinde etki ortaya çıkacaktır. Uygulama sonrasında birkaç hafta geçtiğinde saçlı deride saçların daha gür çıkmaya başladığı görülebilir.

PRP Tedavisi Kaç Seans Sürer?

Bursa PRP tedavisi genellikle 4-6 seansta tamamlanır.  Hastanın yaşı, şikayetleri, talepleri ve ihtiyaçları da seans sayısının belirlenmesinde çok etkilidir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak vücutta kök hücre sayısı azalması sebebiyle tedavi için ek seanslara ihtiyaç olmaktadır.

PRP uygulaması seansları hastanın ihtiyacı ve estetik beklentilerine göre 2-8 seans arasında değişiklik gösterebilir. PRP seansları arasında 15-21 gün kadar süre bırakılır.  Saç dökülmesi ve cilt gençleştirme uygulamalarında mezoterapi yöntemiyle kombine edildiğinde beklenen etki güçlenecektir. Etkinin daha uzun süre devam etmesi için enjeksiyonlar belirli aralıklarla tekrar edilebilir.

PRP Tedavisi Etkisi Ne Kadar Sürer?

PRP tedavisinin ardından ciltte ortaya çıkan parlaklık ve sağlıklı görünüm bir süre sonra etkisini yitirmeye başlayabilir. Bu durumda uzmanlar ekstra cilt gençleştirici uygulamalar yapılmasını önerir. 3-4 seanslık PRP tedavisinden sonra ortalama yılda bir defa tekrar edildiğinde etkinin kalıcılığa yakın hale geleceği belirtilmektedir.

Bursa PRP Tedavisi Fiyatları

Bursa PRP tedavisi fiyatları; hastanın tedaviyi yaptırma amacı, mevcut sorunun büyüklüğü, seans sayısı, yapılacak ek işlemler gibi bazı unsurlara göre değişiklik gösterir. PRP tedavisi farklı işlemlerle de kombine edilebilir. Ayrıca her estetik uygulama kişiye özel olarak planlandığından fiyatlar değişiklik gösterebilir.

Bursa’da estetik amaçlı PRP tedavisi için kliniğimizi arayarak Dr. Mehmet Mustafa Ertürk’ten detaylı bilgi alabilirsiniz.