Kök Hücre Tedavisi Bursa

Vücutta her dokuda ve organda kendine ait bir kök hücresi bulunur. Kök hücreler henüz yeterli olgunluğa gelmeyen hücrelerdir. Bu hücreler uygun ortamda ve doğru şekilde uyarıldıklarında ihtiyaç olan her türlü hücreye dönüşebilen yapıcı ve üretici formdaki hücrelerdir.  Kök hücrelerin en önemli özelliği kendi kendini yenileyebilir olmaları, sınırsız bölünme ve çoğaltma kapasitesine sahip olmalarıdır. Son yıllarda özellikle estetik uygulamalarda kök hücreler izole edilerek vücudun çeşitli bölgelerinde kullanılabilmektedir.

Kök hücre ile cilt gençleştirme gibi uygulamalar estetik taleplerde yoğun olarak tercih ediliyor. Estetik olarak kök hücre tedavisi yüz, boyun, gıdı, dekolte, el gibi pek çok bölgede uygulanabilir. Kök hücrelerin yenilenme yeteneği sayesinde cildin farklı bölgelerinde başarılı sonuçlar alınabiliyor.

Kök hücre tedavisi Bursa ilinde estetik amaçlı uygulamaların dışında da uygulanıyor. Kök hücre tedavisi yaygın olarak kas iskelet sistemi rahatsızlıklarında da uygulanmakta. Günümüzde eklem kireçlenmeleri, menisküs yırtıkları, omuz yırtıkları gibi hastalıklar kök hücre yöntemleri ile başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.

Amerika’da FDA onaylı olarak 17 yıldır kök hücre tedavisi uygulanıyor. Türkiye’de de 2016 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı onaylı olarak kök hücre tedavisi uygulanıyor.

Kök hücre tedavisi Bursa şehrinde kliniğimizde Dr. Mehmet Mustafa Ertürk tarafından gerçekleştirilmektedir. Randevu oluşturmak için hemen kliniğimizi arayabilirsiniz.

Estetik Uygulamalarda Kök Hücre Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ciltte yaşlanma ortalama 30’lu yaşlarda ortaya çıkıyor. Vücutta kolajen ve bağ dokuları üreten fibroblast hücreleri her yıl %2 kadar azalmaktadır. 40 yaşında vücutta fibroblast hücrelerinin %20 kadarı kaybedilir.

Vücuttaki kolajen üretiminin azalması ve bağ dokuların azalması gibi durumlara bağlı olarak vücutta sarkma, çizgi ve diğer yaşlanma belirtileri ortaya çıkar. Sağlık Bakanlığı onaylı kök hücre tedavileri ile cildin genç kalması sağlanabilir ve estetik uygulamalarla yaşlanma etkileri belirgin oranda ortadan kaldırılabilir.

Bursa kök hücre tedavisi yapılırken ilk olarak hastanın cildinden fibroblast hücreleri alınır. Genellikle hastanın kulak arkasından küçük bir biyopsi örneği alınır. Daha sonra ayrıştırılan kök hücrelerle birlikte fibroblast hücreleri özel bir işleme tabi tutulur. Kök hücreler bu işlemden sonra tedavi yapılacak olan bölgelere enjeksiyon yöntemi kullanılarak aktarılır. Kök hücrelerin vücuda aktarılması belirli bir aralıkla birkaç defa gerçekleştirilir.

Kök hücre tedavisi kliniğimizde karın yağından kök hücre elde edilmesi (SVF) yöntemi ile de yapılmaktadır. Bu yöntemde hastanın karın bölgesinden az miktarda yağ dokusu alınır. Alınan yağ dokusu stromal vasküler fraksiyon (SVF) işlemine tabi tutulur. Sonrasında ayrıştırılan kök hücreler hastanın sorunlu bölgesine enjekte edlir. Kök hücreler zamanla ihtiyaç olan hücrelere dönüşürler. Sonuç olarak sorunlu bölgedeki cilt dokusu yenilenir ve sorun tedavi edilir.

Karın yağının alınması işlemi ağrısız ve risk içermeyen bir işlemdir. Karın yağı az miktarda alınır ve öncesinde hastanın karın bölgesine bölgesel anestezi işlemi yapılır. Bu nedenle işlem ağrısızdır. Karın yağından kök hücre tedavisi mutlaka bu konuda tecrübeli uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Kliniğimizde uygulanan bir diğer kök hücre yöntemi exosome kök hücre tedavisidir. Bu yöntemde laboratuvarda üretilmiş kök hücreler hazır olarak gelmektedir. (AAPE, ASCE). Eksozom kök hücre sistemi ile elde edilen kök hücreleri hastanın sorunlu cilt bölgesine enjekte edilerek uygulanır.

Kök hücreler ayrıca kanda da bir miktar yer almaktadır. Kanda en çok bulunan kök hücreler CD34 kök hücreleridir. Kliniğimizde kandan elde edilen kök hücre tedavisi de uygulanmaktadır. Bu işlem için hastadan alınan az miktardaki kan özel bir işlemden geçirilir ve kök hücreler ayrıştırılır. Ayrıştırılan kök hücreler hastanın sorunlu cilt bölgesine enjekte edilir. Bu uygulama ile cildin yenilenmesi, gençleşmesi, lekelerin tedavisi hedeflenir.

Estetik amaçlı kök hücre işlemleri hastanın cildine lokal anestezi kremleri sürülerek yapılır. Bazı kişilerde bölgesel uyuşturma işlemi gerekebilir. Kök hücrelerin alınması ve enjeksiyonu işlemleri ağrısız ve konforlu işlemlerdir. İşlemden sonra ciltte birkaç gün süren kızarıklık veya morluk oluşabilir. Bunlar kalıcı değildir ve uygun kremlerin kullanılması ile kısa süre içerisinde düzelir.

Kök Hücre Tedavisi Estetik Amaçlı Hangi Bölgelere Uygulanır?

Kök hücre tedavisi estetik amaçlı vücudun farklı bölgelerine uygulanabilir.  Kök hücre tedavisinin estetik amaçlı uygulanabileceği bölgeler şöyle sıralanabilir;

 • Yüz: Yaş ilerlemesine bağlı olarak kolajen ve elastik lifler azalır, yüzde kırışıklık ve çizgiler ortaya çıkar. Kök hücre tedavisi ile ciltteki gevşemeler ortadan kaldırılır. Böylece yüz bölgesinde gençleşme sağlanır. Kök hücre tedavisi yüzde leke ve akne izlerini de ortadan kaldırır.
 • Boyun, Gıdı ve Dekolte: Hastanın boyun, gıdı ve dekolte bölgelerinde ortaya çıkan yaşlanma etkileri kırışıklık, sarkma ve leke şeklinde ortaya çıkar. Cilt ve deri altı dokusu kaybı bu oluşumların genel nedenidir. Kök hücre tedavisi sonrasında boyun, gıdı ve dekolte bölgelerinde kırışıklık, leke ve sarkmalar tedavi edilebilir.
 • El: Yaşlanmaya bağlı olarak zamanla cilt altı dokusu azalır ve deride gevşemeler ortaya çıkar. Bu durum el bölgesinde damarlı bir görünüm ve lekelenmelere yol açabilir. Kök hücre tedavisi ile damarlı görünüm ve lekelenmeler ortadan kalkabilir.

Kök Hücre Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Kök hücre tedavisi ülkemizde son yıllarda estetik amaçlı olarak yoğun bir şekilde tercih ediliyor.  Cildinde istenmeyen kırışıklıklar, gevşeme, sarkma, leke ve iz gibi oluşumlar bulunan her aday kök hücre tedavisini tercih edebilir. Kök hücre tedavisi bir alerjik etki ya da yan etki göstermiyor. Bu yüzden her adayın tercih edebileceği bir uygulamadır. Kök hücre tedavilerinde yaş sınırlaması bulunmuyor. Ancak uzmanlar 18 yaşından sonra estetik amaçlı uygulanmasını öneriyor.

Bursa kök hücre tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizi ziyaret edebilir veya iletişim kanalları üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cilde Kök Hücre Tedavisi Faydaları Nelerdir?

Cilde uygulanan kök hücre tedavisi özellikle yaşlılık etkilerini ortadan kaldırmada çok yüksek başarı oranı sağlıyor.

Cilde kök hücre tedavisi faydaları şöyle sıralanabilir;

 • Ciltte ortaya çıkan doku hasarlarının onarılmasını ve kendini yenileme yeteneği kazanmasını sağlar.
 • Vücutta yaşlanmaya bağlı bölgesel olarak azalan hücre sayısının hedeflenen bölgede çoğalmasını sağlar.
 • Ciltte ortaya çıkan leke, akne gibi oluşumların tedavi edilmesine yardımcı olur.
 • Yaşlanmaya bağlı ciltte ortaya çıkan kırışıklık ve sarkma gibi şikayetlerin tedavisinde etkilidir.
 • Ciltte kolajen miktarının artmasına olanak tanır.
 • Cildin daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur.
 • Cildin elastikiyetinin artmasında etkilidir.

Vücutta yaşlanmaya bağlı ölen hücrelerin yeniden çoğalmasını ve hedeflenen bölgede sayısının artmasını sağlayan tek yöntem kök hücre tedavisidir.

Estetik Amaçlı Kök Hücre Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Yanık vakaları
 • Epidermolizis bülloza ve sistemik skleroz
 • Lipoatrofi ve lipodistrofiler
 • Akne izi vakaları
 • Yaraların oluşumu
 • Yaşlanmaya bağlı kırışıklıkların giderilmesi
 • Deri yaşlanması vakaları
 • Güneşe bağlı oluşan hasarlar
 • Foto yaşlanma belirtilerinin giderilmesi

Cilde Kök Hücre Tedavisi Yan Etkileri Nelerdir?

Cilde uygulanan Bursa kök hücre tedavisi sürecinde kişinin kendi dokusundan elde edilen fibroblast hücreleri verilir. Vücuda yabancı olan bir hücre verilmediği için estetik amaçlı kök hücre tedavisinin hiçbir yan etkisi yoktur. Enjeksiyon bölgelerinde geçici kızarıklık ve hassasiyet gibi şikayetler oluşabilir.

Kök Hücre Tedavisi Etkisi Ne Zaman Görülür?

Kök hücre tedavisi genellikle belirli aralıklarla 3-4 kür enjeksiyon olarak yapılır. Daha sonra hücreler cilt altında belirli bir sürede çoğalmaya başlar. Estetik amaçlı kök hücre tedavisinde beklenen etkilerin ortaya çıkması için 4-6 ay arasında beklemek gerekir.  Yaşlanma etkisini kalıcı hale getirmesi için kök hüre tedavisi her zaman yeniden tekrarlanabilir.

Bursa Kök Hücre Tedavisi Fiyatları

Bursa kök hücre tedavisi fiyatları uygulama yapılacak bölgenin genişliği, tedavinin seans sayısı gibi unsurlara göre değişiklik gösteriyor. Genellikle aynı anda birden fazla bölgeye uygulandığı için fiyatlar tedaviye özel belirleniyor.  Kök hücre tedavisinde her süreç kişiye özel olarak planlanıyor. Bu yüzden her tedavinin maliyetleri de süreç özelinde değişiklik gösteriyor.

Bursa’da kök hücre tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizi arayabilir ve Dr. Mehmet Mustafa Ertürk’e randevu oluşturabilirsiniz.