Kuru İğne Tedavisi Bursa

Kuru iğne tedavisi Bursa, fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisiyle eş zamanlı olarak kronik kas iskelet sistemi hastalıklarına bağlı ağrı ve hareket kısıtlılığı durumlarında kullanılan bir uygulamadır. Bu işlemde enjeksiyon iğneleri kullanılarak işlem yapılır. Hastanın kas ve iskelet sisteminde görülen kronik ve akut ağrılarda kas içerisine iğne yardımıyla uygulanır. Böylece ağrı olan bölgelerdeki şikayetlerin ortadan kaldırılmasını sağlar.

İğneler ağrı şikayetlerinin olduğu tetik noktalara uygulanmaktadır. İğneler ağrı bölgelerini uyararak kastaki spazmın azalmasını sağlayarak ağrının geçmesini sağlar. Bu yönteme kuru iğne ismi verilmesinin nedeni kullanılan iğnelerde bir ilaç ve solüsyon olmamasıdır.

Bu yöntem kaslarda ortaya çıkan sertleşme, fibromiyalji gibi hastalıklarda görülen ağrılarda da uygulanabilir.  Uygulamada kullanılan iğneler küçük yapıdadır.

Kuru iğne tedavisi Bursa şehrinde kliniğimizde uygulanan tedavi yöntemleri arasında yer alır. Randevu almak için hemen bizi arayabilir ya da kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Kuru İğne Tedavisi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Bursa kuru iğne tedavisi 15 yaşından itibaren tedavi ihtiyacı olan her hasta için uygulanabilir. Kuru iğne tedavisi uygulanabilecek şikayetler şöyle sıralanabilir;

 • Sırt ve boyun ağrısı şikayetleri
 • Boyundan başlayarak kol bölgesine yayılan ağrı ve uyuşmalar
 • Bel ve kalça bölgelerindeki ağrılar
 • Bel ve kalçadan bacağa yayılan ağrı, uyuşma, kasılma ve kramp şikayetleri
 • Göğüs bölgesinde batma ve ağrı şikayetleri
 • Diz ve dirsek bölgesinde ağrı
 • Hastanın yürümesine engel olan ağrı ve batmalar
 • Vücutta hareket güçlüğü olması
 • Bibromiyalji tanısı
 • Gerilim tarzında ortaya çıkan baş ağrıları
 • Omuz hareketlerini kısıtlayan şikayetler
 • Bel fıtığı ve bel ağrıları
 • Vücudun çeşitli bölgesindeki kaslarda spazm oluşumu
 • Topuk ağrısı
 • Duruş bozukluklarına bağlı gelişen ağrılar
 • Spor yaralanmaları ve omurgada gelişen ağrılar gibi durumlarda başarıyla uygulanabilir.

Kuru İğne Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Kuru iğne tedavisi süreci hastanın durumu, ağrı şikayetlerinin karakteri, hastalık türü gibi unsurlara göre planlanır. Bu işlem uzmanın görüşüne göre tek başına ya da farklı tedavilerle birlikte planlanabilir.

Tedavi sırasında farklı uzunlukları olan ince formda iğneler kullanılır.  İğnelerin boyu uygulama yapılacak bölgeye göre belirlenir. Sertleşen, kasılan ve hassaslaşan bölgelerle ağrı şikayeti olan kas bölgelerine ince iğneler uygulanır.

Tedavinin başarı oranının yüksek olması için ilk etapta ağrı olan bölgeler doğru şekilde saptanır. Doktor elle muayene ederek ağrı bölgesini belirleyebilir.  Daha sonra bölge için doğru uzunlukta iğneler hazırlanır. Tercih edilen iğneler titiz bir şekilde bölgeye batırılarak ağrı olan derinliğe göre ilerletilir.

Ağrı noktasıyla temas eden iğne kısa süreli kas kasılmaları oluşturur. Bu süreçte iğneler ağrı noktalarının uyarılmasını sağlar. Uyarmaya bağlı olarak kaslar yumuşamaya başlar. Daha sonra kaslar esnekliğini geri kazanır.  Uygulamanın tamamlanmasıyla kaslar deriden çıkarılır.

Bursa kuru iğne tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen kliniğimizi arayabilirsiniz.

Kuru İğne Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Son yıllarda ağrı tedavilerinde çok yaygın hale gelen kuru iğne tedavisi faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Kuru iğne yönteminde ilaç kullanılmadığı için yan etkileri çok sınırlıdır.
 • Akut ağrıları ve kronik ağrılarda kullanılabilecek etkili bir yöntemdir.
 • Uygulandığı bölgede çok kısa sürede sonuç vererek ağrı şikayetlerinin azalmasını sağlar.
 • Kuru iğne uygulanan bölgedeki ağrı şiddeti ve sıklığı kısa sürede azalır.
 • Hızlı sonuç verilen pratik bir prosedürdür.
 • Vücudun her bölgesindeki hafif, orta ve ileri düzeydeki ağrı şikayetlerinin ortadan kaldırılmasında etkili sonuçlar verecek bir tedavi şeklidir.

Tedavi kişiye özel olarak planlandığı için ağrı şikayetlerinden kurtulmada başarı oranı çok yüksek olur.

Kuru İğne Tedavisi ile Akupunktur Farkı Nedir?

Vücutta kas ve iskelet sisteminde ortaya çıkan ağrılı tetik noktalar ve akupunktur noktaları arasında %70’e kadar benzerlik olduğu ortaya çıkmıştır.  Akupunktur tedavisi daha köklü ve fazla tercih edilen bir yöntem olsa da kuru iğne tedavisi de son yıllarda çok yaygın hale gelmiştir.  Kuru iğne tedavisinde temel odak noktası kas ve iskelet sistemi olurken akupunkturda vücutta bulunan 12 meridyen içindeki enerji akışlarındaki bozuklukların tedavi edilmesi söz konusudur. Ayrıca bu uygulamada akupunktur gibi standart uygulama noktası bulunmaz.

Kuru İğne Tedavisinde Seans Sayısı Kaçtır?

Bursa kuru iğne tedavisi seans sayısı kas durumu, ağrı seviyesi gibi durumlara bağlı olarak değişir.  Haftada 1-2 seans uygulaması yaygındır. Toplam seans sayısı hastalık durumu ve hastanın iyileşme durumuna göre belirlenir.  Hafif vakalarda 2-5 seans yeterli olurken şiddetli vakalarda 8-10 seans kadar da sürebilir. Bu tedavide ilk seanstan itibaren etkili sonuçlar alınabilir.

Kuru İğne Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kuru iğne tedavisi sonrasında germe ve eklem hareket açıklığının kombine edilmesine dayalı bir egzersiz programı uygulanmalıdır. Fizik tedavi ile birlikte yürütüldüğünde ağrı şikayetlerinin geçmesinde başarı oranı artacaktır.  Hasta operasyondan sonra birkaç saat bölgeye su değdirmemelidir. Uygulama yerine pansuman yapılmaz. Hasta aynı gün gündelik hayatına dönebilir.

Kuru İğne Tedavisinin Yan Etkisi Var mı?

Kuru iğne tedavisi yan etkileri çok sınırlıdır. Bu işlemde lokal bir ağrı oluşabilir. Bu geçici bir durumdur. İğnelerin içinde bir ilaç olmadığı için bir yan etki söz konusu değildir. Alerjik reaksiyon gibi şikayetler görülmez. Uygulama yapılan bölgede birkaç günde geçecek hassasiyet oluşumları gözlenebilir.

Bursa Kuru İğne Tedavisi Fiyatları

Bursa kuru iğne tedavisi fiyatları uygulama yapılacak bölgeye, seans sayısına ve hastanın ağrı şiddetine göre farklılık gösterecektir.   Sabit fiyat verilmesi mümkün olmaz, fiyat belirlenmesi için hastanın muayene edilmesi gerekir.

Uzmanlar öncelikle hastanın ağrı şikayetlerini, doku sertliğini ve şiddetini değerlendirir.  Tedavi kişiye özel belirlendiği için fiyat da kişiye özel olur.

Bursa’da kuru iğne tedavisi fiyatlarını öğrenmek ve Dr. Mehmet Mustafa Ertürk ile randevu oluşturmak için kliniğimizi arayabilirsiniz.