Nöropatik Ağrı Tedavisi Bursa

Nöropatik ağrı, kişide sinirlerin ağrı iletim sistemlerinde görülen ve ağrı kesicilerle geçmesi zor olan karmaşık ağrı sendromu olarak nitelendirilebilir. Kişinin ağrı sistemlerinde bozukluk olması beyin, omurilik, bacak ve koldaki sinirlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hastada görülen nöropatik ağrılar vücutta ortaya çıkan hasar veya hasar şiddetinden bağlı olarak sürebilir.  İlerleyen dönemlerde ise bu ağrılar artarak devam eder.

Ülkemizde nöropatik ağrılar her 100 kişiden 1’inde görülmektedir. Bu ağrıların nedenini tek bir duruma bağlamak yanlış olur. Bu ağrılar sinir hücrelerinde ortaya çıkan hasarlara bağlı olarak kronik şekilde görülür.  Doku hasarı oluşmasına bağlı olarak ortaya çıkan ağrılar direkt olarak sinirlerde görülen problemlere bağlıdır.

Normal şartlarda ağrı oluşturmayacak durumlar nöropatik ağrısı olan hastalarda ağrı şikayetlerine yol açabilir. Yani hastalar uyaranlara karşı çok daha duyarlı olur. Bu yüzden de normal ağrılar da kişilerde daha yoğun olarak görülebilir.

Nöropatik ağrı tedavisi Bursa içinde kliniğimizde yapılmaktadır.  Tedavi süreci hakkında bilgi almak ve Dr. Mehmet Mustafa Ertürk’ten randevu almak için bizi arayabilirsiniz.

Nöropatik Ağrının Normal Ağrıdan Farkı Nedir?

Nöropatik ağrı kişinin sinir hücrelerinde oluşan hasara bağlı olarak ortaya çıkan ağrı şikayetleridir. Hastalar bu ağrıları vücutlarında gelişen farklı tepkiler olarak nitelendirmektedir. Bu rahatsızlık tek başına bir hastalık olarak görülmez. Şeker hastalığı, tiroit ve farklı enfeksiyonlarla birlikte sinir hücrelerinde hasar oluşturan hastalıklarda görülür.

Bu ağrılar vücudun her noktasında görülebilir. Ağrı şiddeti ve görülme sıklığı hastaya göre değişiklik gösterir. Normal ağrılar vücutta doku hasarlarının oluşması üzerinde bazı madde salgılarının ağrı sinirlerini uyarmasıyla gelişir. Normal ağrıda ilk olarak doku hasarı olması ve bu hasarın beyne ağrı olarak iletilmesi söz konusudur. Nöropatik ağrı, sinir sisteminin doğrudan kendisinin etkilendiği bir durumdur.

Nöropatik Ağrı Belirtileri Nelerdir?

Nöropatik ağrı kişide vücudun çok farklı bir noktasında görülebilir. Hastalar vücutlarının belirli bölgelerinde görülen ağrılarla birlikte yakınmalar da hissetmektedir. Söz konusu yakınmaların bölgede yanma ve donukluk hissi oluşturduğu bilinmektedir.

Hasta bölgede iğne batması, karıncalanma ve sızlama hissi şikayetlerinde de bulunabilir. Hastalar elektrik çarpma hissi de belirtiyor.  Sayılan belirtiler normal ağrılarda görülmeyecek durumlardır.  Nöropatik ağrılarda hafif bir temasta dahi aşırı ağrı tepkisi olur.

Nöropatik ağrı teşhis edilirken hastanın belirttiği belirtiler çok önemlidir. Vücudun belirli bölgelerinde yanma, batma ve karıncalanma gibi durumlar nöropatik ağrı oluştuğunun belirtisi olabilir. Bu durumda nöropatik ağrıyla ilişkili olacak hastalıklara yönelik tahliller de yapılmalıdır.

Kısaca nöropatik ağrı belirtileri şöyle sıralanabilir;

 • Şiddetli ağrı
 • Yanma hissi
 • Uyuşma hissi
 • Batma ve karıncalanma hissi
 • Üşüme şikayetleri
 • Keçelenme şikayetleri
 • Donma hissi oluşumu
 • Cilt duyusunun anormal hale gelmesi
 • Hafif dokunma durumunda dahi aşırı ağrı hissedilmesi gibi çeşitli durumlardır.

Nöropatik Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Nöropatik ağrı çok çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Sinirlerde hasar oluşturan her türlü durum nöropatik ağrılara yol açabilir. Hastalıklar haricinde kişide vitamin eksikliği, toksin ve alkolizm gibi durumlar da bu ağrıların nedenleri olabilir.

Nöropatik ağrı nedenleri genel olarak şöyle sıralanabilir;

 • Sinir bölgesinde ortaya çıkan sıkışma
 • Omurilik hastalıkları yaşanması
 • Diyabet tanısı
 • Tiroit bezlerinde ortaya çıkan hastalıklar
 • Genetik rahatsızlıklar
 • Sinir bölgesinde iltihap oluşması
 • Sinir hasarları oluşması
 • B vitamini gibi vitamin eksiklikleri yaşama
 • Zona ve HIV gibi bazı enfeksiyon şikayetleri
 • Romatizmaya bağlı hastalıklar
 • Kanser tanısı olması
 • Kanser tedavisi sırasında kullanılan bazı yöntemler

Nöropatik ağrıya yol açan hastalığın belirlenebilmesi ağrı tedavisi için çok önemli bir unsurdur.  Nöropatik ağrının sebebi olan hastalığa bağlı olarak bir tedavi planı oluşturulur.

Bursa nöropatik ağrı tedavisi için bizi arayabilir ve hemen tedavi süreci için bir randevu oluşturabilirsiniz.

Diyabetik Nöropatik Ağrı

Diyabet rahatsızlığı nöropatik ağrıların en yaygın görüldüğü rahatsızlıklardan biridir. Kişide aşırı kiloya bağlı şeker hastalığı sinir damarlarının bozulmasına yol açar. Damarlarda yaşanan daralmalar sonrasında küçük sinirlerin yapısı bozulur ve bazı sinir problemleri olabilir.

Diyabet hastalarında el ve ayak bölgelerinde uyuşma, karıncalanma, yanma ve keçelenme gibi belirtiler oluşabilir. Bu durumlar sinir hasarına bağlı nöropatik ağrılardır. Nöropatik ağrı tanısı EMG sinir testi ile kolayca koyulabilir.

Bursa Nöropatik Ağrı Tedavisi

Nöropatik ağrı tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmemelidir. Bu ağrıya çoğu zaman bazı hastalıklar eşlik eder.  Bursa nöropatik ağrı tedavisi için öncelikle semptomlar incelenmelidir. Kişide tedavi için multidisipliner yaklaşımlar hayata geçirilir.

İlk olarak nöropatik ağrının kaynağı belirlenmelidir. Ağrının nedeni saptandıktan sonra bu duruma bağlı bir tedavi planı oluşturulur. Tedavide genel amaç ağrıların azaltılmasıdır. En yaygın tedavi ise ilaç tedavisi olmaktadır. Hastanın semptomlarına göre farklı ilaç tedavisi uygulanabilir.

Nöropatik ağrıda ilaç tedavisinin yanı sıra sinirlerdeki harabiyete yönelik olarak tedavi uygulanmalıdır. Kliniğimizde uygulanan perinöral enjeksiyon tedavisi düzenli olarak uygulandığında nöropatik ağrılar ve oluşan yakınmalar kısa süre içinde azalabilir.

Perinöral Enjeksiyon Terapisi ile Nöropatik Ağrı Tedavisi

Uzmanlar ağrının ortaya çıktığı bölge ve ağrı şekline göre bir enjeksiyon tedavisi programı oluşturur. Tedavi sürecinde temel amaç sinirlerin rahatlatılarak ağrı sıklığı şiddetinin azaltılmaya çalışılmasıdır.

Bursa nöropatik ağrı tedavisi planlanırken enjeksiyonlar farklı sıklık ve seanslarda uygulanabilir. Temel amaç hastanın günlük hayatına yüksek konforla devam etmesi ve ağrı yoğunluğunun azalmasıdır.  Bu işlem enjeksiyonlarla sinirsel dokuların duyarlılıklarının azaltılmasıyla sağlanır. Yani doğru perinöral enjeksiyon programıyla hastanın nöropatik ağrılardan kurtulması amaçlanır.

Perinöral enjeksiyon tedavisi ağrılı bir işlem değildir ve oldukça güvenilir bir yöntemdir. Hasta için bir risk içermez.

Bursa’da nöropatik ağrı tedavisi olmak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz. Bizlere ulaşarak Dr. Mehmet Mustafa Ertürk için randevu oluşturabilirsiniz.