Mezoterapi Bursa

Mezoterapi Bursa, cilt yenileme, yaşlanma karşıtı etki, selülit, cilt lekeleri, yara izi tedavisi, bölgesel zayıflama, akut ve kronik ağrılar,  spor yaralanması,  deri hastalıkları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan tıbbi bir uygulamadır. Bu uygulama dünyada ilk defa 1952 yılında Dr. Michel Pistor tarafından estetik amaçlı uygulanmıştır. Uygulama kişinin cildi altında yer alan kolajen ve elastin yapıları uyarır. Böylece uygulama yapılan bölgedeki kan dolaşımı hızlanarak hızlı iyileşme sağlanabilir.

Mezoterapi uygulamaları kişide vitamin, aminoasit, mineral, enzim gibi maddelerin tek ya da karışım halinde derinin orta tabakasına mikroenjeksiyon yöntemiyle uygulandığı işlemdir. Hastaya enjekte edilecek karışımın içeriği hasta talepleri ve şikayetlerine göre değişiklik gösterir.

Mezoterapi Bursa şehrinde merkezimizde yapılmaktadır. Dr. Mehmet Mustafa Ertürk’ten randevu alabilmek için kliniğimizi arayabilirsiniz.

Mezoterapi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Mezoterapi çok farklı hastalıklarda ve sorunlarda uygulanabilir. Ülkemizde de başarılı şekilde uygulanan mezoterapi genellikle şu işlemlerde tercih edilir;

 • Ciltte güneş lekesi ve farklı lekeler oluşması
 • Ciltte yaşlanma ve cilt sarkmaları
 • Ani kilo kaybı yaşanması
 • Deride çatlak oluşumu
 • Göz altında ortaya çıkan morluklar ve torbalar
 • Saç dökülmesi ve kellik tedavisi
 • Deride pigment yetersizliği olarak bilinen vitiligo
 • Spor yaralanmaları yaşanması
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Akut ve kronik ağrı şikayetleri
 • Yumuşak doku romatizması olarak da bilinen fibromiyalji şikayetleri
 • Selülit problemleri
 • Yara ve akne izi tedavileri
 • Vücutta kepek gibi sorunların engellenmesi
 • Ciltte parlaklık sağlama gibi durumlarda uygulanabilir.

Mezoterapi Kimler İçin Uygun Değildir?

Mezoterapi birçok durumda uygulansa da bazı kişilerde uygulanması önerilmez. Mezoterapinin uygulanmaması gereken durumları şöyle sıralayabiliriz;

 • Hamilelik ve emzirme döneminde olan anne adayları
 • İnme vakası geçiren kişiler
 • Şeker hastalığı tanısı olan adaylar
 • Kan pıhtılaşma sorunları yaşayanlar
 • Kanser tedavisi gören kişiler
 • Ürtiker hastalıklar olması
 • Çok sayıda ilaç tedavisi gören kalp hastaları
 • Kullanılan maddelerden bir tanesine alerjik reaksiyonu olan kişilerin mezoterapi yaptırması önerilmez.

Mezoterapi uygulaması için öncelikle detaylı bir değerlendirme yapılmalı ve hastanın uygun bir aday olup olmadığına bakılmalıdır.  Bu uygulamalar kişiye özel olarak planlanarak hayata geçirilir.

Bursa mezoterapi uygulamaları için kliniğimizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Mezoterapi Nasıl Uygulanır?

Mezoterapi cildin orta katmanına yönelik bazı özel karışımların hazırlanarak ince iğneler ile vücutta planlanan bölgeye enjekte edilmesidir.  Cilt üzerinde yaşanan olumsuzluklarda kan dolaşımının düzene girmesi için uygulanır.  Uygulamada kullanılacak içerik bölgeye, uygulama amacına, hasta yaşına ve vücudun ihtiyaçlarına göre değişir.

Mezoterapi uygulaması öncesinde fiziksel bir muayene yapılması gerekir.  Uygulama yapılması uygun bulunan hastalara anestezik bir krem uygulanır. Daha sonra tek kullanımlık iğnelerle hazırlanan içerik planlanan bölgeye uygulanır.

Uygulama yapılan bölgede sürecin rahat ilerlemesi adına mekanik tabancalar kullanılabilir. Mezoterapi uygulamaları kişiye özel planlanır ve hasta aynı gün taburcu olarak gündelik hayatına geri dönebilir.

Mezoterapi Ne İşe Yarar?

Mezoterapi uygulaması tamamen estetik amaçlı bir işlemdir. Uygulama hastanın ihtiyacı, yaşı, sağlık durumu gibi unsurlara göre değişir. Solüsyon içeriğinde amino asit, enzim, hormon, mineral, vitamin, antioksidan, hyaluronik asit gibi maddeler bulunabilir.

Kişiye uygulanan mezoterapi işlemi sonrasında cilt dokusunda kolajen üretimi artar ve elastik yapı güçlenir. Uygulama vücutta uygulama yapılan bölgeyi uyararak bölgedeki kan dolaşımını hızlandırır. Böylece vücudun yenileme özelliği çalışmaya başlar ve cilt kendini yeniler.  Cilt altındaki dokuların onarılması ve dokuların gevşemesi vücudun sıkılığını geri kazanmasını sağlar.

Cildi yenileyici etkisi olan mezoterapi işlemlerinde seans sayısı, maddelerin oranı hastanın durumuna göre değişiklik gösterir. Operasyonun başarı oranı da duruma göre değişiklik gösterir.

Mezoterapinin Yan Etkileri Nelerdir?

Mezoterapi uygulaması diğer estetik operasyonlar gibi yan etkisi olabilecek bir durumdur.  Uygulama sonrasında görülecek yan etkiler kişiye göre değişiklik gösterebilir.  Bu yan etkiler genellikle geçici yan etkilerdir.

Operasyon sonrasında enjeksiyon yapılan bölgede geçici kızarıklık ve morarma gibi durumlar oluşabilir. Kullanılan maddeler 1-2 gün içinde sistemik dolaşıma karıştığında bu etkiler ortadan kalkacaktır.

Doğru şekilde planlanırsa ve profesyonel bir şekilde yapılırsa mezoterapi sonrasında hiçbir yan etki görülmez.  Ayrıca uygulama bölgesinde ödem ve şişlik gibi reaksiyonlar da oluşabilir.  Uygulama sonrasında yan etkilerin ortaya çıkmaması adına doktorun belirttiği ağrı kesiciler kullanılmalı ve uygulamalar yapılmalıdır.

Bursa mezoterapi tedavisi için Dr. Mehmet Mustafa Ertürk için kliniğimizi arayabilirsiniz.

Mezoterapi Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mezoterapi öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunuyor. Hastalar bu uygulama öncesinde belirtilen noktalara dikkat etmezse başarı oranı olumsuz etkilenebilir.

Bu durumlar şöyle sıralanabilir;

 • Protein içerikli gıdalar tüketilmemelidir.
 • Kafein, sigara ve alkol tüketimine bir süre ara verilmelidir.
 • Kan sulandırıcı ilaçların kullanımı doktor kontrolünde bırakılmalıdır.

Hasta kullandığı ilaçları da doktora belirtmelidir. Doktor tarafından bazı ilaçlara belirli bir süre ara verilmesi istenebilir.

Mezoterapi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hastalar mezoterapi uygulaması öncesi kan sulandırıcı ilaçları içmediği gibi uygulama sonrasında da bir süre ara vermelidir. Mezoterapi seansları sonrasında uygulama yapılan bölgeye 1 gün kadar su değdirilmemesi önerilir.

Mezoterapi uygulamaları sonrasında dar pantolon ve vücudu saran giysiler giyilmemelidir. Uygulama sonrası hastalar bölgeye makyaj malzemelerini de 1-2 gün uygulamamalıdır. Ayrıca 2-3 gün boyunca zorlu egzersizler ve hareketler yapılmamalıdır.

Mezoterapi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler konusunda Dr. Mehmet Mustafa Ertürk sizlere gerekli bilgilendirmeleri yapacaktır.

Bursa Mezoterapi Fiyatları

Bursa mezoterapi fiyatları için öncelikle fiziksel bir muayene olmalısınız. Uygulama yapılacak bölge, enjekte edilecek solüsyon miktarı, solüsyon içinde yer alan maddeler,  seans sayısı gibi unsurlar fiyatların değişiklik göstermesine yol açıyor. Kişiye özel bir tedavi olduğu için fiyatlar da hastaya özel belirlenir.

Bursa’da mezoterapi tedavisi için randevu almak istiyorsanız hemen kliniğimizi arayabilirsiniz.