Botoks Bursa

Botoks Bursa uygulaması, clostridium botulinum isimli bir bakteriden elde edilen toksine dayalı bir tedavi sürecidir.  Bu toksin sayesinde sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımı engellenir ve sinirlerle sinirlerin etki gösterdiği organlar arasındaki iletim durdurulur. Vücutta sinir iletimi durduğunda sinirin ulaşmış olduğu organların işlevleri azalabilir veya tamamen ortadan kalkabilir.

Bir kişinin yüzünde aşırı oranda mimik kullanması, genetik durumlar ve yaşın ilerlemesi göz çevresi, kaş arası, alın, burun kökü gibi alanlarda kırışıklıklara yol açabilir. Mimik kaslarının hareketlerine bağlı görülen yüzdeki kırışıklıkların azaltılması, gelişiminin engellenmesi ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemenin ortadan kaldırılması ve kronik migren tedavisi gibi durumlarda botoks uygulaması yapılabilir.

Botoks tedavisi uygun dozlarla yapıldığında kişinin yüzünde ortaya çıkan korkma ve şaşırma gibi ifadeler ortadan kaldırılabilir. Tedavi sonucunda hastada genç ve zinde bir görünüm elde edilebilir.

Botoks tedavisi Bursa şehrinde kliniğimizde estetik amaçlı ve migren tedavisi gibi amaçlarla başarılı bir şekilde uygulanıyor.  Detaylı bilgi almak için hemen kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Botoks Hangi Durumlarda Uygulanır?

Botoks, kırışıklık tedavisi, yüz şekillendirme, aşırı terleme ve kronik migren tedavisi gibi süreçlerde uygulanabilir.

Botoks tedavisinin uygulandığı durumlar şöyledir;

  • Botoks ile Kırışıklık Tedavisi: Uzun yıllar boyunca mimik kaslarının çalışması derideki kıvrımların daha belirgin olmasına yol açar.  Buna bağlı yüzde dinamik çizgilenmeler oluşur. Alın, kaş arası, göz kenarı, dudak çevresi gibi alanlarda kırışıklıklar yoğun olarak görülür. Mimik kaslarına botoks uygulaması ile kas hareketleri zayıflatılarak yaşlı ve kızgın görülen yüz ifadesinde düzelme ortaya çıkarılabilir.
  • Botoks ile Yüz Şekillendirme: Botoks enjeksiyonu yapılarak kaş bölgesinin kuyrukları kaldırılır, şaşkın görünüm oluşturulan kaşın orta bölümündeki yükseklik indirilebilir. Gülme sırasında görülen üst diş etinin görünmesi botoks enjeksiyonu ile ortadan kaldırılabilir. Kişinin yüz bölgesindeki estetik kaygıların önemli bir bölümü botoks ile şekillenebilir.
  • Botoks ile Aşırı Terleme Tedavisi: Aşırı terleme şikayetlerinde botoks tedavisi etkili bir yöntemdir. Botoks uygulamasının ter bezlerine uygulanması ile ter bezleri ve sinir uçları arasındaki iletim durdurulur. Böylece ter bezleri daha az çalışır. Vücutta koltuk altı ve avuç içi gibi bölgeler yoğun olarak terler. Ter kokusu ve aşırı terleme şikayetleri olan kişilerin botoks ile tedavisi yapılabilir.
  • Botoks ile Migren Tedavisi: Hastanın kafa ve boynunda yer alan 7 farklı bölgeye 31 enjeksiyon noktasına ince iğne uçları ile botoks uygulaması yapılır. Botoks tedavisi kişiye özel olarak planlanarak uygulanır.  Belirli bir aralıkla en az 2 tedavi dönemi bulunur.  Bazı durumlarda enjeksiyon tekrarlanmalıdır ancak bazı uygulamalarda etkisi birkaç yıl devam edebilir.

Botoks Nasıl Yapılır?

Bursa botoks tedavisi enjeksiyon uygulamasıyla uygulanmaktadır. Bu işlemde bir ağrı söz konusu olmaz. Enjeksiyon uygulamasında hasta çok hafif bir hassasiyet hissedebilir.  Kişinin mimik kaslarının azalması adına yapıldığında kas içine enjeksiyon yapılır. Terleme tedavisi için de deri içine enjeksiyon işlemi gerçekleştirilir.

Botoks enjeksiyonu sonrasında beklenen etki 3-5 gün içinde ortaya çıkmaya başlar.  Beklenen tam etki ise 3-6 ay arasında hissedilir.  Botoks belirli bir süre sonra etkisini yitirir ve bu etkiyi devam ettirmek için uygulama tekrar edilebilir.  Botoks uygulaması sonrasında hasta hemen gündelik hayatına dönebilir.

Hasta uygulama sonrasında uzun süre eğilmesi gereken hareketler ve yüz kaslarını çalıştıracak uygulamalardan uzak durmalıdır. Operasyondan hemen sonra 4-5 saat kadar baş yüksekte tutularak hasta öne doğru eğilmemelidir.  Bu uygulama ortalama 15-20 dakika gibi çok kısa bir sürede tamamlanır.

Botoks Kimler İçin Uygun Değildir?

Bursa botoks uygulamaları her zaman uygun olmayabilir. Botoksun uygun olmadığı durumlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Hastada bazı kas hastalıkları bulunması
  • Botoksun etken maddesi olan bakteri süt yoluyla bebeğe geçebileceği için emzirme dönemindeki anneler
  • Hamilelik dönemindeki anne adayları için uygun değildir.

Botoksun Yan Etkileri Nelerdir?

Botoks yan etkileri olarak uygulama yapılan bölgede hafif düzeyde kızarıklık ve şişlik oluşabilir. Bu kızarıklık ve şişlik şikayetleri birkaç gün sonra kendiliğinden geçer. Ayrıca uygulama bölgesindeki hafif ağrı, verilen ağrı kesicilerle etkisi geçebilir. Ağrı şikayetleri de 2-4 gün sonra geçer.

Botoks, uygulanan bölgede geçici olacak şişlik ve morarma da ortaya çıkabilir. Botoks özel bakteriden üretilen doğal, saflaştırılan protein esaslı bir ilaç olduğu için yan etkileri çok sınırlıdır. Bazı kişiler botoksun bir yılan zehri olduğunu düşünebilir. Bu çok yanlış bir bilgidir. Botoks tamamen özel bakteriden elde edilen doğal ve protein esaslı bir ilaçtır.

Botoksun Etkileri Ne Kadar Sürer?

Botoksun etkisi şikayetin durumuna, tedavi amacına ve uygulama bölgesine göre değişiklik gösterir. Yüzdeki kırışıklıklar için ilk defa uygulandığında 4-6 ay kadar etkisi sürecektir. Bu uygulama tekrar edildiğinde yüzdeki kırışıklıklar için 8-10 aya kadar etkisi uzayabilir.

Botoks koltuk altına ilk defa uygulandığında terleme şikayetlerini 10-12 ay kadar ortadan kaldırır. Koltuk altına uygulama tekrarlandığında aşırı terleme şikayetleri 18-20 aya kadar ortadan kalkabilir. Botoks düzenli olarak birkaç defa uygulandığında mimik kaslarında zayıflama belirgin hale geldiği için etki süresi uzayacaktır. Uzun süre etki için aynı bölgeye 5-6 seans kadar yapılması önerilir.

Bursa Botoks Fiyatları

Bursa botoks fiyatları uygulanacak botoks türü, uygulamanın hangi bölgelere yapılacağı, seans sayısı gibi birçok unsura göre değişiklik gösterir. Botoks tedavileri kişiye özel olarak planlandığı için fiyatlar da değişiklik gösterecektir. Kliniğimizde tüm botoks tedavileri hastaların estetik kaygıları ve hastalık şikayetlerine göre planlanır. Bu yüzden fiyat teklifi alabilmek için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bursa’da botoks uygulamaları için hemen iletişim kanallarımız üzerinden bize ulaşın ve Dr. Mehmet Mustafa Ertürk’ten randevu oluşturun.